هیبنوتیزمهیپنوتراپی

درمان اعتیاد و وابستگیهای روانی مضر با هیپنوتیزم

تعریف اعتیاد و وابستگیهای روانی مضر
در اینجا دو موضوع را باید مورد بحث قرار داد، موضوع اول اعتیاد است که در اینجا تا حدودی مفصل تر بحث خواهیم کرد و موضوع دوم وابستگی های روانی را بحث خواهیم کرد که شاید به ظاهر به نظر برسد ارتباط زیادی با اعتیاد ندارد، در صورتی که در اینجا متوجه خواهیم شد که چنین نیست بلکه ریشه های هردوی آنها یکی می باشد.بنا بر این اول وابستگیهای روانی و ارتباط آن با اعتیاد را بطور کوتاه بحث می کنیم و بعد اعتیاد را مفصل تر شرح خواهیم داد.

وابستگی های روانی مضر و ارتباط آن با اعتیاد :
وابستگی روانی مضر یک خصیصه روانی است که در طول زندگی فرد با او شکل می گیرد، در واقع منظور از این خصیصه روانی همان بیش از حد احساساتی و هیجانی بودن فرد می باشد. به عبارت دیگر کسانی که بیش از حد احساساتی و یا هیجانی هستند از آمادگی بیشتری برای وابسته شدن به هر کس و یا هر چیزی از جمله اعتیاد برخوردارند. بنابراین افرادی که بیش از حد تحت تاثیر احساسات و هیجانات خود قرار می گیرند هنگامی که به کسی یا چیزی دلبستگی پیدا می کنند قادر به رهایی و یا جدایی از آن نمی باشند . مثلا کسی که عاشق فرد دیگری می شود ولی ان فرد به هر دلیلی مثلا” عدم علاقه ، نامزد فرد دیگری بودن و یا متاهل بودن و غیره نمی تواند خواسته او را بپذیرد ، در این جا میتوانیم بگوییم که عشق و علاقه این فرد از روی احساسات می باشد و از کنترل عقل او خارج می باشد و شاید خود او نیز میداند که خواسته اش غیر منطقی است اما با این حال قادر به فراموشی و یا رهایی از این وابستگی زیان آور که در واقع همان احساسات بیمار گونه می باشد نمی تواند رها شود (می دانم ، می خواهم ، اما نمی توانم ) مثال دیگر این که بارها مشاهده شده افراد متاهل که دارای زندگی بسیار خوب و رضایت بخشی هستند به فردی دیگر که هیچ مناسبتی برای او ندارد علاقه مند می شود و قادر به رهایی و یا فراموش کردن آن فرد نمی باشد . بنابراین چنین احساساتی را می توان بیمار گونه نامید و این نوع وابستگی ها را نیز می توان وابستگی های مضر روانی نامید که میتواند در زمینه مسائل عشقی و عاطفی باشد و یا میتواند در زمینه وابستگی روانی به مواد مخدر باشد که آن را اعتیاد مینامند.

بنابر این می توان چنین نتیجه گرفت که ریشه بسیاری از اختلالات روانی و حتی اعتیاد ناشی از احساسات و هیجانات غیر قابل کنترل می باشد . تقریبا” بسیاری از ما حتی برای یک بار هم که شده دست به خلاف زده ایم ! اما سعی کرده ایم بر خودمان تسلط داشته باشیم و دیگر آن عمل نا به هنجار را تکرار نکنیم و احتمالا” موفق هم بوده ایم . اما افرادی که بیش از حد تحت تاثیر عواطف و احساسات خود می باشند قادر به کنترل احساسات و هیجانات خود نبوده و طبیعتا” به آن عمل عادت کرده و در نهایت معتاد می گردد. لازم به ذکر است بسیاری از کسانی که اعتیاد پیدا می کنند از بهره هوشی بالایی برخوردارند و ذاتا” نیز آدم های بسیار مهربان می باشند .

تعریف اعتیاد :

با توجه به تجربیات بالینی و درمانی حاصل شده بهترین تعریفی که می توان از اعتیاد ارایه داد این است: اعتیاد یعنی وسوسه و هوس روانی برای تجدید خاطرات لذت بخش گذشته و یا فرار از یک فشار درونی و یا بیرونی. در این تعریف چند متغییر وجود دارد که باعث ادامه یا شروع مجدد به اعتیاد می شود را توضیح می دهیم .

۱- وسوسه و هوس روانی : وسوسه ذهنی برای مصرف مواد مخدر یا محرک به منظور رسیدن به ارامش روانی و جسمانی .

۲- خاطرات لذت بخش گذشته: یعنی خاطرات لذت بخش گذشته باعث می شود وسوسه مصرف مواد مخدر یا محرک مجددا در او زنده شود.

۳- فرار از فشار درونی مانند دردهای جسمانی و بیقراری روانی: گاهی اوقات فشارهای روانی ناشی از تجربیات شخصی یا فشار های بیرونی باعث میشود که فرد به مواد رجوع کند .و گاهی اوقات نیز دردهای جسمانی باعث می شود که فرد به سوی مواد روی آورد.

۴- فشارهای بیرونی: مشکلات اجتماعی و خانوادگی از جمله عوامل محیطی است که باعث ادامه یا شروع مجدد به اعتیاد میشود.

بنابراین میتوان گفت صرف نظر از عوامل به وجود آورنده اعتیاد ، فردی که معتاد و یا وابسته به مواد میشود هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمانی گرفتار میگردد با این حال عامل روانی نسبت به عامل جسمانی مهم تر است . آنطور که شواهد نشان میدهد این اظهار نظر درست میباشد زیرا حتما شما کسانی را میشناسید که بار ها و بارها به وسیله مراکز ترک اعتیاد و یا داروهای پزشکی ترک نموده اند اما مجددا پس مدتی شروع به مصرف نموده اند.بنابراین میتوان گفت اعتیاد یک وسوسه روانی است که اگر از بین برود اعتیاد نیز از بین میرود .

آیا اعتیادجرم است یا بیماری است:
به اعتقاد من اعتیاد یک بیماری است . اما فرایند این بیماری با (جرم )و یا بزهکاری شروع می شود . بنابراین فردی که ابتدا شروع به مصرف مواد میکند در واقع دست به یک بزهکاری میزند که ادامه این بزهکاری باعث بیماری فرد می شود . به اعتقاد من از آن جایی که شیوع عمل اعتیاد زیاد است نمی توان عمل جرم را در مورد آن بکار برد .شاید در بعضی از فرهنگ ها حتی سیگار کشیدن جرم باشد .(برای علاقه مندان کتاب روانشناسی و جرم ترجمه این جانب _ نشر میزان پیشنهاد می شود .)

بنابراین اعتیاد شروع اش جرم یا بزهکاری است ، اما معتاد بیمار است و نیاز به درمان دارد.

درمان اعتیاد با هیپنوتیزم درمانی
همانطور که در تعریف اعتیاد گفته شد اعتیاد بیشتر یک وسوسه و هوس روانی است تا یک وابستگی جسمانی. بنابراین در درمان آن هم باید وسوسه روانی مصرف مواد را از بین برد در نتیجه به خودی خود فرد میل خود را به مصرف مواد از دست می دهد. یک فرد معتاد که درد و رنج زیادی را برای ترک مواد تحمل می کند اما پس از مدتی مجددا” به آن روی می آورد، این در واقع بمعنای آن است که قدرت اراده آن فرد تحمل مقاومت در برابر وسوسه تجدید حالات لذت بخشی که آن مواد در گذشته برای او ایجاد می کرد را ندارد. در نتیجه مجددا” شروع به مصرف مواد می کند.

با توجه به تجربیات حاصل شده بنظر می رسد برای درمان اعتیاد یک روش بسیار خاصی را باید بکار برد تا وسوسه مصرف مواد را از بین برد. بنابراین از آنجاییکه هیپنوتیزم قادر به نفوذ به ذهن نا هشیار فرد می باشد، به همراه مشاوره روانشناسی و روان درمانی بهترین روش برای رهایی از اعتیاد به مواد و وابستگی روانی به هر چیز زیان آوری می باشد.

انواع مواد مخدر :

به طور کلی انواع مواد مخدر را بر اساس حسی که در فرد ایجاد می کند را میتوان به سه گروه تقسیم نمود که عبارتند ار :

۱_مواد کسل کننده ، آرام بخش یا سستی زا که از لحاظ کیفییت یا طبیعی است و یا صنعتی (مصنوعی) .

طبیعی مانند : محصولات گیاه خشخاش، تریاک ،شیره تریاک، مرفین .

مصنوعی(صنعتی)مانند: هروئین، پاپاورین، متادون و …

۲_مواد توهم زا :مصرف این نوع از موادها باعث توهمات حسی می شود مانند توهمات بینایی ،شنوایی و توهمات جسمانی و نیز دچار توهمات ذهنی مانند ، شکاکیت ، بدبینی و … می شود .

انواع توهم زا ها نیز از لحاظ فراوری به دو نوع طبیعی و صنعتی تقسیم می شود.

طبیعی مانند :گیاه شاهدانه ، حشیش ، بنگ ، مارجوانا ، گرس ، مسکالین ، چرس و غیره

مصنوعی ( صنعتی ) ال. اس دی L.S.D ، شیشه و …

۳_مواد نیرو زا:با مصرف این گونه مواد فرد از لحاظ جسمانی و روانی احساس توانمندی کاذب می نماید. این مواد نیز از لحاظ فرآوری یا طبیعی و یا مصنوعی می باشند.

طبیعی مانند :کوکائین ، برگ کوکا ،کراک و غیره

مصنوعی مانند:آمفیتامین و متیل آمفیتامین

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا